www.thegocek.com British flag turkish flag

GÖCEK KOYLARI VE ADALARI
Göcek Koyları Haritası

YASSICA ADALAR
Yassıca AdasıYassıcalar denilen bu adaların tek tek adları bile yok. Öyle küçücük adalar ki, birileri çıkıp da ad vermemiş. Hepsine birden Yassıcalar denilip geçilmiş. Adalarda hiç bir tesis yok. Büyükçe olanının denize uzanan kumsallı burnunun ucunda küçücük bir havuzcuk oluşuyor. Minik bebekler için özel olarak yapılmış gibi. Burada adalar arasında yüzme macerasını da korkmadan deneyebilirsiniz. En kısa ara hepi topu 12 metre iki adanın arasında. Yarım saat kadar yüzebiliyorsanız dört adayı dolaşabilirsiniz. Dilerseniz adalara çıkıp yürüyebilirsiniz. Yalnız yanınızda spor ayakkabı bulundurmayı unutmayın.

Sayfa başına dön...

 GÖCEK ADASI
Göcek adası İncirli KoyGöcek Adası, Göceğin doğal bir liman olmasındaki en büyük etkendir. Göcek'in tam girişinde bulunduğu için Göcek'i Gün Doğusu, Keşişleme ve Kıble yönünden esen rüzgarlardan büyük bir oranda korur. Bu ada üzerinde irili ufaklı çok sayıda plaj vardır. Yatçılar tarafından en çok ziyaret edilenleri batı yönündeki batı koyu ve doğu yönündeki incirli koy'dur. Adada incirli koy dışında hiç bir ticari alan yoktur. İncirli koy'a yaz aylarında Göcek Belediye Marinasıdan her saat başı dolmuş tekneler çalışmaktadır. Aynı zamanda bu tekneler her saat başında koydan Göcek yönüne haraket etmektedir.

Adada bulunan ticari alan 2000 yılından bu yana ada ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Adaya servis yapan dolmuş teknelerin ve adada bulunan işletmenin hizmetlerinden ve fiyat politikasından ötürü dönem dönem memnun kalmayan müşteriler olmuştur. Tatilinizin mutlu geçmesi için alacağınız hizmet ve kalitesi konusunda önceden uzlaşmanızı öneririz.

ZEYTİNLİ ADA
Zeytinli AdaYassıcaların güney ucunda. Adından da anlaşılacağı üzere ada zeytin ağaçlarıyla kaplı. Özel mülk olan tek ada. Adada Osmanlı dönemine ait bir zeytin sıkma atölyesi de var.

Sayfa başına dön...

 

 

 TERSANE ADASI
Tersane AdasıKörfezdeki adaların en büyüğü.  Mübadele sonrasında boşaltılmış eski Rum yerleşiminin kalıntıları yer alıyor adada. Adanın adını aldığı bir tersane ve gözetleme kulesinin kalıntısı karşınıza çıkacak ada gezisinde. Denizcilerin yaz ve kış koyları adını verdikleri iki koy, mavi yolculuk ve günübirlik gezi teknelerinin uğrak yeridir. Dar bir boğazdan girdikten sonra karşınıza çıkan kış koyu birçok yatçının aniden çıkan rüzgarlarda korunmak için sığındığı noktalardan bir tanesi.

Sayfa başına dön...

 

DOMUZ ADASI
Prens adası da deniyor. Bir zamanlar adada bol yaban domuzu bulunurmuş.  Adanın rüzgara kapalı limanına tekneler rahatlıkla yanaşıyor ve demirliyor.

Sayfa başına dön...

HAMAM KOYU
Hamam KoyuMavi yolculuk ve günübirlik tekne turlarının uğramadan geçmediği koy. Mavi yolculuk tekneleri ve yatlar gecelemeyi çok seviyor. Günübirlik tekneler ise genellikle yemek molasını bu koyda veriyor. İskelenin hemen yanı başında, bir bölümü sular altında kalmış Bizans manastırı kalıntılarını göreceksiniz. Tekneden çıkıp kıyı boyunca ve orman içinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Kıyıda yatlara hizmet veren çardak lokantalar var.

Kendinize güveniyorsanız Kleopatra Hamam Koyu ya da Yavansu’dan tepeye doğru yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle antik kent Lydae’ye çıkabilirsiniz.

Sayfa başına dön...


 

TAŞYAKA KOYU
Taşyaka KoyuTersane Adasının kuzeybatısında yer alan Taşyaka koyu, ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu ve arkadaşlarının 1970’li yıllarda ziyaret ederek hayran kaldığı ve bu seyahat esnasında bir kaya üzerine yaptığı balık resmi nedeniyle Bedri Rahmi Koyu diye anılıyor. Koyda salaş lokantalar ve yatların yanaşması için ahşap iskeleler bulunuyor. Suyu güzel çeşme, zakkumlarla süslenmiş çakıllı bir plaj, Bedri Rahmi’nin kayaya yaptığı balık resmi, sanatçı Azra Erhat’ın çakıl taşlarından uçurtma mozaiği koya ilgiyi artırır. Kuzeyde çeşme tarafındaki kayalıklara oyulmuş kaya mezarları, teknelere hizmet veren restoranın bulunduğu düzlükte buz gibi su kaynağı dikkat çeker. Kaynak etrafı betonla çevrilmiş ve küçük bir havuz elde edilmiş. Sıcak günlerde havuz çekiyor insanı. Düzlükteki patikayı bulup yokuşu tırmananlar yarım saatlik yürüyüş sonunda üç beş haneli Kilisebelen Köyüne ulaşıyor. Dalaman ovasını, Havaalanını, Kocagöl ve Baba adayı içine alan manzara çok güzel.

Sayfa başına dön...

GÖBÜN KOYU
Göbün KoyuDomuz adasının güneyinde, girişi epeyce dar, çevresi çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı uzunca bir koydur. Koyun uç noktasında karaya çıkanlar, kaya mezarları ve antik kalıntılarla karşılaşacaklar. Günübirlik tekne turlarında olmasa da kimi Mavi Yolculuk teknelerinin ve yatların demirlemek için sevdiği koylardan biridir.

Sayfa başına dön...

  

 

PORUKLU KOYU
Ayten KoyuGöcek'ten Dalaman yönünde anayola çıktığınızda 300 metre sonra solda Club Marina girişini göreceksiniz. Bu yola döndüğünüzde dar bir asfalt yoldan kıvrıla kıvrıla sahil şeridini takip edin. Club Marina'nın yanından geçerek devam edeceğiniz yol sola doğru keskin bir dönüş yapıp, deniz seviyesine indiğinde, çam ağaçlarının denizle iç içe olduğu şirin Ayten Koyu'na vardınız demektir. Bu koy da herhangi bir tesis bulunmamakta. Denizi hafif taşlık olmakla beraber her zaman sıcak ve sakindir.

Sayfa başına dön... 


SARSALA KOYU

Sarsala KoyuKorunaklı yapısı ve doğal plajı ile hem denize girmek hemde teknede gecelemek için tercih edilen koylardandır. Uzun çakıllı plajı, arkada içlere doğru giren ağaçlıklı ovası, çam ağaçlarıyla kaplı dağlarla çevrelenmiş olması Sarsala’yı çekici kılar. Teknelerin en çok bağlandığı Küçük Sarsala koyunda bir restoran ve iskelesi bulunur. Bu koydan Taşyaka koyuna doğru yüründüğü taktirde Likya uygarlığından kalma kaya mezarları gezilebilir.

Sayfa başına dön...


 


YAVANSU KOYU
Yavansu Göbün KoylarıTropikal coğrafyalarda rastlanabilen nefes kesen sualtı görüntülerine sahiptir. Her iki koyda bulunan ve tekne yolcularına hizmet veren restaurantlar size bu güzel atmosferde farklı anlar yaşama imkanı verir. Kapı ve Merdivenli koylarının sessiz ve sakin kimliği, yalnızlık arayan tekne yolcuları için yemyeşil çamların arasında kaybolmanızı sağlayacaktır. Kolaylıkla karaya çıkmanızı sağlayan sahil bandından kıyıya çıkıp, kısa yürüyüşlerle çevreye göz atıp tanıma imkanı bulabilirsiniz.

Sayfa başına dön...


 SIRALI BÜK LİMANI
Küçük ve büyük Hurmalı koylarını içerir. İsteyen yat ve tekneler bağlanabilir.

OSMAN AĞA KOYU (Çeşmesi)
Hafta sonlarında yerli halkın piknik yapmak ve dinlenmek için tercih ettiği koylardan biridir. Koy içerisinde yılın 12 ayı akan bir çeşme mevcuttur.

Sayfa başına dön...


AT BÜKÜ (Kargılık-Karanlık koy)
Koy içerisinde yerli halkın kargı diye adlandırdığı kamışlar vardır. Koyun durgun denizi özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilir.


GÜNLÜKLÜ KOYBoynuz Bükü
Günlüklü koy, yakın çevreden pikniğe gelenlerin de akınına uğradığı, plajı ve çevresi güzel bir koydur. Sahilinde çeşme de vardır. Günlüklü içinde kalabalıktan uzağa bağlanmak isteyenler için küçük ve korunaklı koylar da vardır.


BOYNUZ BÜKÜ
Koy içinde yatların yanaşması için ahşap bir iskele bulunmaktadır. Günlük ağaçlarıyla kaplı koyda yapılacak kısa yürüyüşlerde çok sayıda bitki türü ve kuş türüne rastlamak mümkündür.

Sayfa başına dön...


 

KİLLE BÜKÜ
Kille BüküKille bükü sahilinde plaj, plajın arkasında çamların gölgesinde bir kilise kalıntısı bulacaktır karaya çıkanlar.

Sayfa başına dön...

 

 

 

 

 

Yukarıdaki içeriğe; ek bilginizi, yorumunuzu ve düşüncelerinizi yazın isminizle birlikte burada yayınlayalım.
  *Doldurulması zorunlu alanlar.   
*Adı Soyadı
*E-mail
*Konu
*Mesaj

 

Cahit Demir (14.09.2010 - 22:39)

Hersey doganın içinde ama dogayı sevenler nedense hep dogaya saldırıyor ve sonrada savunuyorlar acaba diyorum gencken bir agacın büyüyünce altında gölgelenecegini veya yattıgı divanın bir parcası oldugunu ne cabuk unutuveriyorlar?
Faruk Günlü: Mesajınız için çok teşekkürler.

Ümit Yılmaz (04.09.2009 - 17:33)

Akdeniz turundan geçerken tesadüfen konakladığımız Göcek\'in müptelası olduk..Her sene aa bu sene farklı bi yere gidelim diyoruz ama kendimizi GÖCEK\'te buluyoruz.. Ve her seferinde yeniden aşık oluyoruz bu cennete..Hiç bozulmasın, hep böyle kalsın..:) SEVGİLERİMLE..
Faruk Günlü: Mesajınız için çok teşekkürler.

Miray Erbay & Eray Erbay (26.07.2009 - 17:28)

SIZLERE ILKÖNCE YAPTIGINIZ CALISMALARDAN ,CANIMDAN COK SEVDIGIM ,HASRETINI CEKTIGIM GÜZEL VATANIMIZIN TANITIMINDAKI CALISMALARINIZDAN DOLAYI COK MU COK TESEKKÜR EDERIM. ELLERINIZE SAGLIK COK GÜZEL BIR SITE HAZIRLAMISINIZ, BÜTÜN HER SEYI DETAYLARI ILE ANLATMISSINIZ.HER SEY GERCEKTEN COK GÜZEL ,TEBRIKLER. SIZLERDEN RICAM EGER MÜMKÜN ISE LÜTFEN VIDEO (SADECE RESIM DEGIL )GÖRÜNTÜLÜ DÖRT VEYA BES DILDE BIR SUNUMU SITENIZE ILAVE ETMENIZDIR. SIMDIDEN COK COK TESEKKÜRÜ BIR BORC BILIRIZ MIRAY ERBAY VE ERAY ERBAY
Faruk Günlü: Mesajınız için çok teşekkürler.

Hülya solunoğlu (29.09.2008 - 09:39)

Cenneti uzakta aramayın!
Resimlerini görerek resmen aşık oldum Göcek'e. Sana geliyorum Göcek! Bekle beni! Mersin'den kucak dolusu sevgiler. Sana ömrümün kalan bölümünü seninle yaşamak istiyorum.
Faruk Günlü: Mesajınız için çok teşekkürler. 

Son güncelleme
15.09.2010 21:55
© 2009 • Bu sitede yer alan tüm içeriğin telif hakları Göcek Kültür ve Turizm Derneği'ne aittir. Hiçbir şekilde kısmen yada tamamen kullanılamaz.